Oceania

Tuvalu – wyspy, które już niedługo mogą zniknąć

Tuvalu – wyspy, które już niedługo mogą zniknąć

Tuvalu to państwo znajdujące się na Oceanie Spokojnym w zachodniej Polinezji, tworzące archipelag wysp zwanych Tuvalu Island lub Wyspami Lagunowymi. Geograficznie należą do Mikronezji. Ten obszar został zasiedlony już w V wieku naszej ery. Europejczycy odkryli wyspy w 1568 roku. Od 1877 roku Tuvalu znalazło się pod zarządem Brytyjczyków, później było okupowane przez Japonię, a następnie przez wojska Stanów Zjednoczonych. Oficjalna nazwa Tuvalu obowiązuje od 1978 roku, gdy wyspy ogłosiły niezależność od Wielkiej Brytanii. Tuvalu jest częścią Brytyjskiej Wspólnoty Narodów i członkiem ONZ. Nazwa kraju oznacza osiem wysp, ale co ciekawe Tuvalu składa się z aż dziewięciu. Wszystko dlatego, że do 1949 roku najdalej na południe wysunięta wyspa Niulakita nie była zamieszkała.

Tuvalu składa się z sześciu atoli i trzech wysp, które razem tworzą archipelag Wysp Lagunowych. Szerokość archipelagu to aż 600 kilometrów w linii północny zachód – południowy wschód. Wszystkie wyspy są niezwykle płaskie. Na żadnej z nich nie ma terenu, który znajdowałby się wyżej niż 5 metrów nad poziomem morza. Nie jest to jednak w stu procentach naturalne ukształtowanie terenu – podczas II wojny światowej Amerykanie mieli tu bazę lotniczą i wyrównali dużą część obszaru Tuvalu, niszcząc w ten sposób jedyne wzniesienia, jakie były na wyspach. Możliwe, że tym samym przyczynili się do nadchodzącego zatopienia archipelagu. Globalne ocieplenie powoduje topnienie lodowców, a to podnosi poziom oceanu. Jeśli proces ulegnie przyspieszeniu, niedługo po Tuvalu nie pozostanie nawet śladu. Aby uratować sytuację postanowiono zalesić jak największą część terenu, co umocni wybrzeża. W razie, gdyby wyspy miały zatonąć, na mocy specjalnego traktatu mieszkańcy mają być ewakuowani przez Królewską Nowozelandzką Marynarkę Wojenną. Nie wiadomo jeszcze gdzie zostaną przeniesieni. Rząd Tuvalu rozważa zakup ziemi w Australii lub migrację na wyspę Kioa należącą do Fidżi.

Na Tuvalu panuje klimat tropikalny, wyspy znajdują się bowiem tuż pod równikiem. Średnia dobowa temperatura to od 26 do 32 stopni Celsjusza. W okresie od listopada do kwietnia wyspy często nawiedzają tropikalne huragany. Na wyspach brakuje wody pitnej i rzek, stąd woda musi być zbierana w pojemnikach z deszczu. Na Tuvalu mieszka około 10,5 tysiąca ludzi, z czego prawie połowa zasiedla stołeczny atol Funafuti. 96% ludności stanowią Polinezyjczycy, 3% to Mikronezyjczycy, a pozostały 1% stanowią Europejczycy i inni. Urzędowymi językami są tuvalu i angielski.

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *