Australia

Canberra – nieznana światu stolica Australii

Canberra – nieznana światu stolica Australii

Canberra stała się stolicą Australii w 1927 roku. Miasto położone jest na wysokości 632m n.p.m. w Alpach Australijskich, których najwyższy szczyt, Góra Kościuszki osiąga wysokość 2230m n.p.m. Miasto zamieszkuje obecnie nieco mniej niż 340 tys. osób. Gęstość zaludnienia wynosi tutaj 416 osób na kilometr kwadratowy – dla porównania, w Pekinie na jeden kilometr kwadratowy przypada 1167 osób.

Najbardziej zdumiewającą ciekawostką na temat tego miejsca jest fakt, że okazuje się ono jedynym dużym miastem, na terenie którego występują kangury. Człowiek, który zaprojektował wygląd stolicy Australii, nadał jej miano „stolicy w buszu”. Burley Griffin stworzył je jako miasto-ogród. Miasto na tle pozostałych odznacza się niesłychaną wprost ilością zieleni. Posadzono w nim aż 12 milionów drzew. Co ciekawe, w mieście nie ma w zasadzie zakładów przemysłowych. Zostało ono pomyślane jako atrakcyjne miejsce spotkań i „twarz” Australii. Trzeba przyznać, że swoją rolę spełnia świetnie.

Stolica Australii położona jest w bezpośrednim sąsiedztwie buszu – jest to jedna z jej największych atrakcji. Inną z ciekawostek stanowi fakt zdumiewającej wręcz bliskości stoków narciarskich. W centrum miasta znajduje się sztuczne jezioro pomysłu Griffina, który zaprojektował całe miasto. Jest to miejsce chętnie odwiedzane przez mieszkańców złaknionych rekreacji. W samym mieście można znaleźć również naturalny punkt widokowy, który stanowi góra Ainslie. Canberra jest jedynym miastem na terenie Australii, w którym można spotkać kangury! Czasami skubią sobie spokojnie trawę gdzieś nad sztucznym jeziorem Griffina lub nawet pod siedzibą parlamentu.

Canberra z całą pewnością nie jest tak tętniącym życiem miejscem jak Sydney czy Melbourne – choć to całkiem sporych rozmiarów miasto, życie w nim zdaje się płynąć zdecydowanie wolniej, w sąsiedztwie buszu i gór, a także wśród gęsto rosnącej zieleni. Okazuje się ona być dość popularnym przyczółkiem australijskiego sportu – piękne stoki przyciągają narciarzy, natomiast sztuczne jezioro położone niemal w centrum miasta to raj dla wioślarzy. Stolica Australii jest z pewnością wyjątkowo dziwną metropolią i na pewno jedyną na świecie, w której można spotkać żywego kangura, który spokojnie zajada się trawą rosnącą na trawniku tuż przed siedzibą parlamentu. W Canberze odbywają się ponadto liczne festiwale studenckie, które przyciągają całe rzesze rozbawionych i złaknionych rozrywki żaków. Canberra to niewątpliwie jednak z najdziwniejszych stolic świata, choć tak niewielu zadaje sobie sprawę z tego, że to właśnie ona spełnia tę zaszczytną funkcję, będąc również miejscem idealnie nadającym się do wypoczynku i „naładowania akumulatorów” – tak dla ludności miejscowej, jak i turystów. Inne wspaniałe atrakcje to imponujących rozmiarów oceanarium, a także ogród botaniczny. Tak zielonej stolicy, jak Canberra, położona dodatkowo w bezpośrednim sąsiedztwie buszu, świat z pewnością nie zna i nigdy nie pozna. Jest jedyna w swoim rodzaju!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *