Oceania

Nauru – wyspa zniszczona przez kopalnię fosforytu

Nauru – wyspa zniszczona przez kopalnię fosforytu

Nauru to wyspiarskie państwo, które znajduje się na zachodzie Oceanu Spokojnego, w Mikronezji, bardzo blisko równika. To najmniejsza republika na świecie zarówno jeśli chodzi o wielkość, jak i liczbę ludności. To także trzeci najmniejszy kraj na kuli ziemskiej. Nauru zasiedliły ludy Mikronezji i Polinezji, jednak w XIX wieku stało się niemiecką kolonią i dopiero w 1814 roku przejęły je wojska australijskie. Po I wojnie światowej teren administrowany był przez Wielką Brytanię, a w czasie II wojny obszar ten przejęli Japończycy. Po wojnie Nauru stało się terytorium powierniczym ONZ i ogłosiło niepodległość dopiero w 1968 roku.

W pierwszej połowie XX wieku na Nauru intensywnie wydobywano fosforyty, ponieważ właśnie tutaj znajdowały się jedne z największych złóż tych skał. Dzięki temu Nauru w latach 60. i 70. XX wieku miało jeden z najwyższych dochodów na jednego mieszkańca. Później jednak złoża zaczęły się wyczerpywać, a środowisko naturalne uległo w dużej mierze zniszczeniu. W latach 90. Nauru stało się rajem podatkowym, jednak wypracowane przez lata zyski zostały roztrwonione przez rząd i państwo musiało się zwrócić po pomoc do Australii.

Nauru to mała wyspa, której powierzchnia wynosi 21,3 kilometra kwadratowego. Posiada rafę, więc niemożliwym było wybudowanie portu. Udało się tylko stworzyć 16 sztucznych kanałów dla niedużych łodzi. Najwyższy punkt wyspy znajduje się na wysokości 71 metrów nad poziomem morza. Tereny zniszczone przez wydobycie fosforytów nie zostały odbudowane, więc około 80% wyspy przypomina krajobraz jak na księżycu. Fauna i flora Nauru jest bardzo uboga. Wyspa to dawny krater wulkaniczny, który na skutek ruchów tektonicznych i wulkanicznej aktywności został wyniesiony z dna oceanu. Głównym składnikiem podłoża wyspy jest bazalt. Na wyspie nie ma rzek, ale jest jedno małe jezioro zasilane wodą opadową, a także małe jezioro podziemne. Brak wody pitnej to ogromny problem Nauru. Mieszkańcy starają się zbierać w zbiornikach wodę deszczową, jednak w porze suchej to nie wystarcza i woda musi być importowana z Australii.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *