Australia

Samochodem po Australii

Samochodem po Australii

Oczywiście, że można! Wynająć samochód i za jego pomocą przemieszczać się z miejsca na miejsce. Prowadzenie auta na terenie Australii wymaga jednak poznania przynajmniej podstaw ruchu drogowego w tym kraju. Są one nieco bardziej rozbudowane niż słynny znak ostrzegawczy z czarnym kangurem na żółtym tle, choć i o nim mowa być musi.
Znaki ze zwierzętami
Znak z kangurem jest zdecydowanie najbardziej rozpoznawalny, jednak nie jedyny. W Australii napotkać można także inne oznaczenia, ostrzegające przed zwierzętami mogącymi wtargnąć na jezdnię. Do najpopularniejszych – prócz wspomnianych wyżej – zalicza się znaki z misiami koala, diabłami tasmańskimi, krokodylami i wężami.
Pojawienie się zwierzęcia mogącego stworzyć zagrożenie dla ruchu drogowego wiąże się z ograniczeniem prędkości.
Ruch lewostronny
Troska Australijczyków o turystów wyraża się na różne sposoby. Jednym z nich jest ostrzeżenie o ruchu lewostronnym. Stosowny znak uprzedzający o tym fakcie to biała tablica z piktogramami samochodów i strzałkami wskazującymi kierunek ruchu oraz podpisem „drive on left in Australia”.
Uwaga, złe meduzy!
To kolejne ostrzeżenie z kategorii „zwierzęcych”. W Australii występują toksyczne meduzy, kontakt z którymi może prowadzić nawet do śmierci. Stosowne ostrzeżenie w formie znaku ostrzegawczego przedstawia człowieka zaatakowanego przez meduzę, poniżej zaś znajduje się tablica informująca o zagrożeniu w miesiącach letnich.
Przy znakach często znajduje się zestaw pojemników z kwasem octowym, dzięki któremu podróżny może sam zdezynfekować ranę i zneutralizować oparzenie.
Daleko jeszcze?
Charakterystyczna dla Australii obecność terenów pustynnych sprawia, że znaki określające odległości do najbliższych miejscowości, osad, stacji benzynowych czy punktów handlowych są bezcenne. Często zdarza się, że dystans ten sięga kilkuset kilometrów, warto zatem przygotować się na taką okoliczność.

Australijskie znaki drogowe są szczególne, tak jak szczególna jest sama Australia. Występują tu zwierzęta i zjawiska, o jakie trudno gdziekolwiek indziej, warto zatem zweryfikować wcześniej wszelkie szczegóły na ten temat, by uniknąć nieprzyjemnych drogowych spotkań i wydarzeń.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *