Oceania, Przyroda

Wielka Rafa Koralowa – magiczny, podwodny świat

Wielka Rafa Koralowa – magiczny, podwodny świat

Jednym z największych i najpiękniejszych bogactw Australii jest przepiękna Wielka Rafa Koralowa. Jest ona największą na świecie rafą koralową i osiąga powierzchnię aż 340tys. kilometrów kwadratowych i (UWAGA!) swoją wielkością przewyższa obszar Polski. Wiek tego przyrodniczego cudu i absolutnego fenomenu szacuje się na aż 18 milionów lat, przy czym niektóre jej fragmenty mogą być jeszcze starsze.

Wielka Rafa Koralowa widoczna jest nawet z kosmosu! Z tej perspektywy jawi się jako jasna smuga zdobiąca ocean. Jest ona zbudowana z organizmów żywych. Jej szerokość waha się od 2 do aż 150km. Grubość koralowca w niektórych miejscach to nawet 500m. Rafa jest bogata nie tylko ze względu na olbrzymie rozmiary, ale także jeśli chodzi o jej przeogromne walory przyrodnicze. Zamieszkuje ją niemal 1500 gatunków ryb, a także 5000 gatunków mięczaków 400 gatunków koralowców i 500 gatunków wodorostów. Ogromne bogactwo roślin i innych form życia sprawia, że widok, jaki przedstawia sobą Wielka Rafa Koralowa, zapiera dech w piersiach i odbiera mowę. Nic dziwnego, że stanowi ona jedną z największych atrakcji turystycznych Australii, a także cieszy się ogromnym zainteresowaniem nurków, którzy chętnie ją eksplorują, choć nie na wszystko mogą sobie pozwolić, ponieważ została ona wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

W obrębie rafy pojawiają się przede wszystkim takie zwierzęta, jak polipy – zarówno te martwe, jak i wciąż żyjące (te drugie są niesamowicie kolorowe i przyciągające wzrok), koralowce, a także gąbki. Powszechnie występują tam także różnokolorowe wargacze, ślimaki morskie, rozgwiazdy wężowate, a także rozgwiazdy morskie. Rafy koralowe mogą rozwijać się jedynie w ciepłych wodach, których temperatura osiąga wysokość 18-35˚C. Również zasolenie wody musi być odpowiednie. Liczy się także jej odpowiedni przepływ, dzięki któremu do organizmów tworzących rafę może docierać pożywienie. Dzięki spełnieniu wszystkich powyższych warunków powstaje cud natury, który szokuje i zachwyca.

Wielka Rafa Koralowa to z całą pewnością jedno z największych bogactw naturalnych występujących w Australii. Obserwowanie jej to ogromna przyjemność, której z pewnością większość turystów chciałaby kiedyś doświadczy. Świadomość jej imponującego wieku również podkreśla absolutnie wyjątkowe doznania estetyczne. Różnorodność form życia i bogactwo kolorów urzekają. Również sam rozmiar tego przedziwnego i jednocześnie przepięknego tworu zdumiewa i zachwyca. Fakt, że to przedziwne miejsce widoczne jest nawet z kosmosu również dodaje mu uroku i jest w stanie zadziwić nawet tych najbardziej światowych turystów. Nic więc dziwnego, że takie miejsce zostało objęte specjalnym patronatem UNESCO i od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Jest ono niewątpliwie jedną z największych (nomen omen) atrakcji całego opisywanego kontynentu, który przecież został odkryty stosunkowo niedawno. Przez wieki większa część ludzkości nie miała pojęcia o istnieniu czegoś tak pięknego.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *