Przyroda

Australijskie cuda natury

Australijskie cuda natury

Wiele jest cudów na naszej planecie. Cudów natury. Matka natury czasem potrafi doprawdy stworzyć coś zdumiewającego. A jednym z przykładów takich dokonań jest Wielka Rafa Koralowa, która znajduje się w pobliżu Australii. Ta zachwycająca swoim pięknem i rozmiarem struktura jest widoczna z kosmosu i prezentuje się wspaniale.

Szacuje się, że Wielka Rafa Koralowa pojawiła się 20 milionów lat temu, a może nawet wcześniej. Jest to możliwe, ponieważ na przestrzeni dziejów przechodziła różne etapy rozwojowe i różne jej elementy się rozwijały. Rafa składa się w większości z białych elementów. Dzieje się tak dlatego, że zbudowana jest z martwych polipów. Ich szkielety mają taką barwę. A same koralowce mają przeróżne kolory. Patrząc na większe skupisko koralowców znajdziemy bogactwo form i kształtów, piękno przyrody w swej surowej okazałości.

W pobliżu rafy koralowej żyje wiele gatunków roślin i zwierząt. A niektóre zwierzęta, stanowią pożywienie dla innych. I tak oto możemy zobaczyć całą mgławicę ryb gromadzącą się w pobliżu rafy koralowej. One z kolei żywią się określonymi gatunkami innych stworzeń morskich. Jak więc widać ta Rafa Koralowa tworzy swoisty i ciekawy ekosystem. Możemy tam zobaczyć wiele takich łańcuchów pokarmowych, a nawet swoistą symbiozę pomiędzy niektórymi gatunkami.

Rafa koralowa położone jest w północno-wschodniej części kontynentu australijskiego. Wprawdzie rafa z kosmosu i nie tylko widoczna jest w kolorze białym z powodu szkieletu martwych polipów. Ale kiedy podpłyniemy trochę bliżej to zobaczymy bogactwo przeróżnych kolorów. Od szmaragdowego, przez czerwony, pomarańczowy, niebieski po turkusowy i jeszcze inne. To bogactwo barw, form i kształtów jest tym, co zachwyca.

Rafa koralowa to nie jedyna atrakcja Australii. Zachwycająca jest cała bogata flora i fauna tego kontynentu i dotyczy to zarówno okazów wokół kontynentu, jak również na samym kontynencie. A tam nie brakuje niesamowitych widoków. W południowej części kontynentu znajduje się jezioro Gairdner. Jezioro to to zamknięty, bez dopływowy zbiornik wodny. W okolicach tego jeziora znajdziemy Park Narodowy Lake Gairdner, a w nim ujrzymy pozostałości kultury aborygeńskiej, dawnych czasów. Co więcej w tym parku narodowym po dziś dzień żyją niektóre rzadkie plemiona rdzennych mieszkańców regionu. Znajdziemy tam również wiele gatunków zwierząt, a sam park jest pięknym miejscem.

To oczywiście tylko niektóre przykłada bogactwa flory i fauny Australii. Nie brakuje atrakcji z przeszłości, jak również tych współczesnych. Aborygeni pozostawili po sobie ciekawe pamiątki, ale biały człowiek również wiele dokonał. Wielu cudów, które możemy dzisiaj podziwiać. A jeśli dodamy do tego zdumiewającą przyrodę to otrzymujemy niesamowity efekt.

One Comment

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *