Australia

Sydney – największe miasto Australii

Sydney – największe miasto Australii

Nie jest tajemnicą, że Australia, choć całkiem spora, ma naprawdę niewielu mieszkańców. Czasami pomiędzy jednym a drugim siedliskiem ludzkim występują ogromne połacie terenu, na których pojawiają się jedynie zwierzęta i rośliny. Ludzie zjawiają się tam po to, by budować drogi lub przemierzać nimi samochodem ogromne dystanse. Dlatego wielkie miasta, w których zagęszczenie ludności, jak na Australię, jest wyjątkowo duże, muszą w tym miejscu dziwić.

Sydney jest największym miastem Australii. Liczba ludności sięga tutaj 4,8mln. Choć nie jest stolicą, stanowi prawdziwe centrum finansowe, transportowe, handlowe, a także turystyczne. Miasto leży nad Oceanem Spokojnym, na jego wschodnim wybrzeżu.

Jedną z ciekawostek dotyczących Sydney jest fakt, że do prężnego rozwoju miasta przyczyniła się gorączka złota, która miała miejsce w latach 50-tych XX wieku. Był to czas, na który przypadł największy napływ osadników. Najczęściej pojawiała się na tych terenach ludność anglosaska – nic w tym dziwnego, skoro Australia była kolonią brytyjską.

Jeśli chodzi o ciekawostki architektoniczne, najbardziej słynną budowlą tego miasta jest Opera House, położony na Oceanie nowoczesny budynek o nietuzinkowych kształtach. Kształtem budynek nawiązuje do wyglądu imponującej wielkości żaglowca. Rozmach, z jakim go wykonano, pomógł zbudować jego niepowtarzalną markę. Występują w nim same światowe sławy. Pojawiła się tam m.in. Celine Dion czy Luciano Pavarotti.

Inną z wizytówek miasta jest Sydney Harbour Bridge, który sąsiaduje z Opera House. Most wzniesiono w 1932 roku nad wodami zatoki Port Jackson. Łączy on północną i południową część miasta. Przed jego wybudowaniem można było przemieszczać się między nimi jedynie promem, co nie należało do najwygodniejszych rozwiązań, szczególnie że ów prom nie kursował wcale tak często.

Kolejnym punktem na turystycznej mapie Sydney jest wieża osiągająca wysokość ponad 300m. Jest ona najwyższym budynkiem w mieście i drugim co do wielkości na kontynencie. Widok, który można obserwować z jej wysokości zapiera dech w piersiach i dopiero on pozwala uświadomić sobie, jak ogromną metropolią jest stosunkowo młode Sydney.

Jedną z najpiękniejszych i najbardziej zdumiewających atrakcji tego wielkiego miasta jest Taronga Zoo. Mówi się, że jest ono jednym z najpiękniejszych miejsc tego typu na świecie. Jego powierzchnia to 21ha. Żyje tam 2600 zwierząt, a pobyt w tym ogrodzie urozmaica kolejka linowa, z której można obserwować nie tylko samo zoo, ale również okoliczne góry.

Sydney to ogromne i pełne atrakcji miasto, które na słabo zaludnionych terenach Australii stanowi ogromne skupisko ludzi wszelkich narodowości. To właśnie ono jest głównym ośrodkiem biznesu w tym kraju i m.in. z tego względu często uważa się je za stolicę, którą oficjalnie jest przecież Canberra. Wielkie miasto położone nad samym oceanem przyciąga każdego roku ogromne rzesze turystów spragnionych pięknych widoków i licznych atrakcji, zarówno tych naturalnych, jak i stworzonych ludzką ręką.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *