Australia, Oceania

Australia i Oceania – najmniejszy kontynent

Australia i Oceania – najmniejszy kontynent

Australia i Oceania to określenie najmniejszej części świata, która składa się z kontynentu o nazwie Australia, a także licznych wysp na Pacyfiku występujących pod nazwą Oceania. Choć te dwa byty często występują pod jedną nazwą, wyraźnie się je rozróżnia, choćby ze względu na fakt, że jeden z nich to stały ląd, inny natomiast – rozproszone na ocenia mniejsze i większe wyspy.

Australia jest najmniejszym kontynentem, który osiąga powierzchnię 7,7mln kilometrów kwadratowych – w porównaniu z Eurazją rzeczywiście jest niesłychanie mały. Kontynent ten ma cztery archipelagi, tj.: Nową Zelandię, Melanezję, Mikronezję oraz Polinezję, które rozsiane są na przeogromnych połaciach Oceanu Spokojnego. Wraz z nimi tworzy część świata nazwaną, jak już wcześniej wspomniano, Australią i Oceanią. Australia jest odosobniona. Nie posiada połączenia lądowego z żadną inną częścią świata. By się tam dostać z jakiekolwiek innego kontynentu, należy wsiąść na pokład statku lub samolotu. Druga opcja jest oczywiście zdecydowanie bardziej praktyczna i zapewnia szybszy transport. Australię jako kontynent, nie jako kraj, zamieszkuje ok. 18 milionów osób, co stanowi zaledwie jakieś 0,3% ludności świata. Gęstość zaludnienia całego kontynentu wynosi zaledwie 2 osoby na 1 kilometr kwadratowy. Dla porównania, w Polsce ten sam wskaźnik to 123 osoby na kilometr kwadratowy. Różnica jest wręcz piorunująca. Ludność miejska stanowi w Australii ponad 71% ogółu, co jest niewątpliwie dość wysoką wartością. Największe miasta to: Sydney, Melbourne, Brisbane, Perth i Adelaide.

Oceania to ujednolicona nazwa wysp i archipelagów, które leżą w środkowej i południowo-zachodniej części Oceanu Spokojnego. Wyspy tworzące Oceanię mają łączną wielkość 1,2mln kilometrów kwadratowych, ale rozrzucone są na łącznej powierzchni 62mln kilometrów kwadratowych, co stanowi aż 1/3 łącznej powierzchni Oceanu Spokojnego. Co ciekawe, obszar Oceanii, a szczególnie jego zachodnia część leży w strefie aktywnej sejsmicznie, w związku z czym wybuchy wulkanów nie należą tam do rzadkości. Wyspy zamieszkuje zaledwie ok. 11,1mln osób, co nie jest zbyt dużą liczbą. Rdzenna ludność Oceanii ogranicza się do czterech grup etnicznych. Są to: Papuasi, Melanezyjczycy, Mikronezyjczycy i Polinezyjczycy, którzy choć jest ich niewielu, posługują się wieloma językami.

Obszar Australii i Oceanii to dla Europejczyka miejsce i ludzie wyjątkowo egzotyczni i niesłychanie odmienni o tego, co jest mu znajome. Ta oddalona od pozostałych, stosunkowo niewielka część świata, żyje własnym życiem i jest niesłychanie zróżnicowana, a także wyjątkowo słabo zaludniona(poza obszarami wielkich aglomeracji, które również się tam pojawiają). Tereny niezamieszkałe są jednak dzikie i nie należy tam do rzadkości konfrontacja z surową fauną i florą pojawiającą się w tej części świata. Kontynent, który z każdej strony otacza Ocean Spokojny, jest skutecznie oddzielony od reszty świata i chyba głównie dlatego tak niesłychanie wyjątkowy i zaskakujący, mimo że pewne cechy cywilizacyjne w każdym zakątku ziemskiego globu są wspólne.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *