Australia

Piękny zakątek na południu

Piękny zakątek na południu

Na południowej półkuli naszej planety rozciąga się niezwykły fragment naszej planety. Chodzi tutaj o kontynent zwany Australią i znajdujący się w jej pobliżu archipelag wysp zwany Oceanią. Przy czym mówiąc o Australii mamy na myśli zarówno kontynent oraz państwo. Wysoko rozwinięte państwo z silną gospodarką, nauką, o generalnie wysokim wskaźniku rozwoju społecznego. Obszar ten obfituje również w liczne atrakcje geograficzne. I jest on co roku chętnie odwiedzany przez turystów z całego świata.

Najwyższym szczytem Australii jest Góra Kościuszki o wysokości 2228 m n.p.m. Szczyt ten został odkryty, zdobyty i nazwany przez polaka – Pawła Strzeleckiego. Góra Kościuszki to fragment Gór Śnieżnych znajdujących się w paśmie Alp Australijskich. A całość znajduje się w Parku Narodowym Kościuszki. To kolejna godna odwiedzenia atrakcja Australii.

Alpy Australijskie to najwyższe łańcuchy górskie na obszarze Australii. Jest to część Wielkich Gór Wododziałowych. Stanowią one niemałą atrakcję zarówno dla turysty, jak i dla geologa. Góry te zbudowane są z kwarcytów, wapieni, łupków krystalicznych oraz innych minerałów. Krajobraz w tym miejscu jest bardzo ciekawy. A to za sprawą licznych głębokich dolin przecinających stromy stoki gór. Góry te są poprzedzielana na liczne pasma – Gourock Range, Góry Śnieżne, Monaro, Barry Mountains. A to za sprawą licznych uskoków.

Na obszarze Alp Australijskich znajdziemy lasy eukaliptusowe. Występują one obficie w dolnych partiach gór. W górach tych ma swoje źródło największa rzeka kontynentu Murray. Oprócz tego występują tutaj jeszcze inne rzeki – Rzeka Śnieżna i Murrumbidgee.

Od strony Oceanu Indyjskiego, u południowych wybrzeży Australii znajduje się Wielka Zatoka Australijska. Rozciąga się ona pomiędzy przylądkiem Carnot w Australii Południowej, a Pasley w Australii Zachodniej.

Na kontynencie australijskim znajdziemy szereg tego rodzaju atrakcji. Niesamowite ukształtowanie terenu. Ciekawe twory architektoniczne, niesamowita rzeźba terenu pokryta licznymi załamaniami, uskokami, dolinami, górami oraz innymi. Do tego dochodzi bogactwo floty i fauny. Tam można zobaczyć bujną przyrodę, niesamowite gatunki roślin, drzew, krzewów, owoców oraz niesamowitą zwierzynę. I dlatego ten zakątek świata jest odwiedzany przez turystów.

W Australii jest parę wiele miejsc godnych odwiedzenia. Warto w tym miejscu wspomnieć o paru z nich. Jeden z nich to Ayers Roku, zwany również Uluru. Piękny skalny monolit znajdujący się pośród piasków o podobnym zabarwieniu. Ten zbudowany z czerwonego piaskowca monolit jest dla Aborygenów święty. Ciekawym godnym odwiedzeniem miejscem jest również dawna stolica Australii zwana Melbourne. Wśród licznych atrakcji warto w tym miejscu wymienić stare więzienie Old Melbourne Gaol, muzeum Melbourne Museum, Flinders Street oraz jeden z najstarszych pawilonów – Budynek Wystawy Królewskiej w Ogrodach Carlton. Innym wartym odwiedzeniem miejscem jest Park Kakadu. Jest to jedno z wielu miejsc, w którym możemy dostrzec piękno australijskiej przyrody, jej florę i faunę.

A to tylko część atrakcji, na jakie można natrafić na tym kontynencie. Jest tego jeszcze więcej, dużo więcej. Ten majestatyczny kontynent potrafi zadziwić pięknem. W dodatku Australia jako kraj to miejsce dobrze prosperujące, zamożne. I choćby z tych powodów warto czasem wybrać się w te właśnie okolice.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *